איילת בראון צור, ציירת | ציור כפרי

ציור כפרי - מהו?

מאז ומעולם קישט האדם את עצמו וסביבתו באיורים וצבע.
סגנון ציור מעניין התפתח בקרב האיכרים, יושבי ההרים, במאה ה-16 או ה-17.  סגנון זה מהווה את הבסיס לסגנון שאנו נוהגים לכנות היום "ציור כפרי".

לצפייה בגלריית הציור הכפרי שלי     צעדים ראשונים בציור כפרי

רישום דמויות ותמונות מסביבת מחייתו אפשר לאדם, להביע רגשות ולציין שייכות תרבותית.
קישוט חפצי בית ומשטחים באופן זה נקרא לעיתים 'ציור עממי',  'ציור כפרי' או בגרמנית: 'BAUERNMALEREI' שפירושו ציור איכרים.

את עקרונות הציור ניתן לממש על משטחי ציור שונים:  עץ, זכוכית, טכסטיל  ומתכת.  וכן ניתן להשתמש בטכניקות אלו לשיפוץ וחידוש ריהוט.

על מנת לעסוק בציור כפרי אין צורך בידע מוקדם בציור.

השם BAUERNMALEREI מחזיר אותנו אל המאה ה-16 או ה-17 לספירה, אז החלו להציג יצירות אלה במוזיאונים.   

המוטיבים המקוריים בעלי משמעות סימבולית חזקה, בעיקר דתית.

עיצובים שונים התפתחו בבוואריה שבגרמניה, באוסטריה ובשוויץ הדבר ניכר בעיקר באופן ציור הפרחים.  

למעשה, התפתח סגנון ציור זה בקרב האיכרים, יושבי ההרים, בעיקר בחודשי החורף המושלגים.  הם היו בונים רהיטי עץ פשוטים ומעטרים אותם.  מאוחר יותר הפכו העיטורים מבוקשים בקרב העשירים.  ציירים נודדים עברו מחצר עשירים אחת לאחרת ועיטרו ריהוט, בעיקר מיטות, כלי נגינה ועוד.

בתקופת הרנסנס (המאה ה-16 עד ה-17) צוירו המוטיבים על עץ לא מעובד.  הדוגמאות סימטריות והגוונים הוגבלו לשחור או שחור ואדום.

תקופת הבארוק (המחצית הראשונה של המאה ה-18) מאופיינת בכיסוי של שטח פני העץ בציור.  העיצובים הסימטריים הפכו לצבעוניים יותר, עשירים  ומעודנים יותר.

תקופת הרוקוקו (המחצית השניה של המאה ה-18) מאופיינת בעיצובים פחות סימטריים ובהעשרת הצבע  ביותר אור.  הפרחים נראים טבעיים יותר, צל  וסקרולים  משולבים ביניהם.

לקראת מחצית המאה ה-19, הפרחים מצויירים ביתר צניעות, משולבים לא פעם בקשת.  פני המשטח הרקע נצבע כבאופן המחקה / מעתיק מוטיבים וטקסטורות מהצומח.

היום מורכב הציור הכפרי מהציור המסורתי ורעיונות אישיים של היוצר.  הציור המסורתי לא הועתק בשלמותו ויש כאן שילוב מעניין בין ישן וחדש, מסורתי ומודרני בטכניקות ציור, עיצוב, סגנון וצבע.

לצפייה בגלריית הציור הכפרי שלי

           

ציור כפרי - מאמרים

איילת בראון צור, קורנית, ד.נ. משגב 20181 | 04-9998527 | לשליחת מייל פייסבוק  |  Etsy